از کنفرانس ۲۰۱۶ چه انتظاراتی می رود؟

jpg-3

کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل از ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه ۱۳ ژوئن آغاز می شود. انتظار می رود در این رویداد جدیدترین نسخه های آی او اس، او اس ایکس و واچ او اس به همراه ویژگی هایی بدیع در خدماتی از قبیل سرویس پرداخت اپل و آی کلاود ارائه گردد.

حال که زمان زیادی تا شروع این کنفرانس باقی نمانده است، تمام شایعاتی که در این مورد شنیده ایم را برایتان بازگو می کنیم.

 

iOS 10

طراحی سیستم عامل آیفون و آیپد از زمان معرفی آی او اس ۷ تا کنون تغییر چندانی نداشته است پس طبیعی است منتظر تحولاتی در ظاهر آی او اس ۱۰ باشیم. زمزمه هایی در مورد اضافه شدن “حالت تیره” به گوش می رسد هرچند مدرک قابل قبولی در دست نیست.

darkmodeconceptmessages-800x554

به نظر می رسد اس دی کی سیری ارائه شده تا بتوان از این قابلیت در برنامه های متفرقه نیز بهره مند شد. توسعه دهندگان قادر خواهند بود سیری را به اپلیکیشن های خود اضافه کرده و به آن اجازه دستیابی به اطلاعات و انجام برخی فعالیت ها را بدهند.

در سال ۲۰۱۵ شایعاتی در مورد معرفی “صندوق صوتی آی کلاود” از سوی اپل شنیده می شد که به سیری اجازه می دهد به تماس های بی پاسخ جواب داده و پیام ها را ضبط کند تا کاربر بتواند بعدا آنها را بشنود. گفته می شود این سرویس که شاید در آی او اس ۱۰ وجود داشته باشد توانایی دریافت اطلاعات مکانی و جزئیات اینکه چرا کاربر قادر به پاسخ تماس نیست را نیز دارا باشد.

همچنین ممکن است سیری به قابلیت VocalIQ نیز مجهز شود، بدین معنا که قادر خواهد بود متون مکالمه و ملاحظات کاربر را حفظ نماید. از آنجا که طی سال گذشته اپل خریدهایی مرتبط با AI انجام داده است انتظار می رود از آنها برای پیشرفت سیری استفاده نماید، به عنوان مثال Perceptio نوعی استارت آپ است که با ایجاد هوش مصنوعی میزان اطلاعات ذخیره شده در آی کلاود را کاهش داده که با تمایل اپل به قابلیت های بیشتر سیری در عین تمرکز بر حریم شخصی سازگاری دارد.

شایعاتی در مورد طراحی جدید برنامه پخش موسیقی با رابط کاربری بهتری برای اپل میوزیک به گوش می رسد. گفته می شود این طراحی “جسورانه تر و در عین حال ساده تر” بوده که با پیش زمینه های سیاه و سفید و متن توجه را بر جلد آلبوم متمرکز می سازد.

اپل در فکر جایگزین کردن نوار “جدید” اپل میوزیک با گزینه “جستجو” است که شامل ابزارهای برنامه ریزی بهتر برای کشف موارد جدید می شود، همچنین بخش جدید “برای شما” نیز اضافه خواهد شد. کانکت و بیتز ۱ بدون تغییر باقی می مانند ولی امکان حذف نوار کانکت از رابط اپل میوزیک وجود خواهد داشت.

میانبرهای جدیدی از تاچ سه بعدی ارائه می شود، ویژگی های اشتراک گذاری مورد تاکید قرار خواهند گرفت و با تمرکز بیشتر بر متن موسیقی اجازه دسترسی به آنها از درون اپ آسانتر خواهد شد.

با احتمال قرار گرفتن دوربین دو لنزی در آیفون ۷ پلاس، تصاویر در آی او اس ۱۰ بهبود خواهد یافت. انتظار می رود اپل قابلیت هایی که پیشتر در iPhoto وجود داشت را دوباره معرفی کند، مانند ادیت EXIF و قلم های لمسی برای تنظیم روشنایی و پارامتر های دیگر تنها بر روی بخش خاصی از عکس.

اضافه شدن کلید های Metadata به اپ استور در ماه آپریل خبر از تلاش اپل برای فراهم کردن قابلیت پنهان کردن یا حذف برنامه های پیش فرض می داد. اگر این خبر حقیقت داشته باشد باید در آی او اس ۱۰ معرفی شود.

 

OS X 10.12

در سال ۲۰۱۵ او اس ایکس تغییرات بنیادینی نداشت، اما ممکن است ۲۰۱۶ اینگونه نباشد. انتظار می رود در این به روز رسانی برای اولین بار سیری وارد مک شده وامکان استفاده از آن همانند دستگاه های آی او اس میسر شود.

سیری از طریق یک آیکون در منوی او اس ایکس، داک، میانبر کیبورد مختص کاربر یا دستور “هی سیری” قابل دسترسی خواهد بود. عملکرد این دستیار شخصی شامل اکثر قابلیت های آن در آی او اس از جمله جستجو، باز کردن برنامه ها، دستکاری تنظیمات، پاسخ دادن به سوالات ساده، پخش موسیقی در آیتونز و غیره بوده و همچنین در صورت معرفی اس دی کی سیری امکان استفاده از آن در اپلیکیشن های متفرقه مک نیز وجود خواهد داشت.

siridockicon1012-800x283

شاید یکی دیگر از ویژگی های کلیدی او اس ایکس ۱۰.۱۲ قابلیت های گسترده تر اتصال باشد. ویژگی بازکردن قفل اتوماتیک که اجازه می دهد بدون نیاز به وارد کردن پسورد مک با آیفون آن را باز کنید.

این خصوصیت که از چارچوب های بلوتوث LE استفاده می کند همانند قفل باز کن اپل واچ بوده که به آیفون متصل به واچ اجازه باز کردن آن بدون نیاز به وارد کردن پسورد را می دهد. در این صورت دکمه تاچ آیدی آیفون به عنوان روشی مطمئن برای ورود آسان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این قابلیت می تواند با شایعه اضافه شدن سیستم پرداخت اپل به جستجوگرهای وب نیز در ارتباط باشد. کاربران می توانند با سافاری خرید آنلاین انجام دهند، البته در صورتی که پرداخت Apple Pay را از طریق تاچ آیدی آیفون متصل به مک تایید نمایند.

انتظار می رود ویژگی های احتمالی آی او اس ۱۰ از جمله بهبود تصاویر و تنظیمات اپل میوزیک در OS X 10.12 نیز وجود داشته باشد. نسخه جدید آیتونز شامل تجربه بازسازی شده اپل میوزیک با رابطی ساده تر و بازگشت برخی قابلیت های حذف شده در فرایند تبدیل iPhoto به Photos.

علاوه بر شایعات مربوط به ویژگی ها، گمان می رود اپل نام او اس ایکس را به مک او اس تغییر داده تا با آی او اس، واچ او اس و تی وی او اس هماهنگی بیشتری داشته باشد، به هر حال برای روشن شدن این موضوع باید تا فردا صبر کنیم.

 

tvOS 2 و watchOS 3

اپل اعلام کرده که نسخه های جدید تی وی او اس و واچ او اس در این کنفرانس عرضه خواهند شد ولی هیچ اطلاعاتی از قابلیت های این به روز رسانی در دست نیست.

با انتظاراتی که از آی او اس ۱۰ و او اس ایکس ۱۰.۱۲ داریم ممکن است شاهد بهبود سیری و تنظیمات طراحی این دو سیستم عامل باشیم.

همچنین با وجود برنامه های مختص اپل واچ که از تاریخ یکم ژوئن صورت گرفته عملکرد روانتر و بهتری از آنها در واچ او اس ۳ خواهیم داشت.

 

خدمات

Apple Pay:

اپل ویژگی های بسیاری از Apple Pay در دستور کار داشته که برای ارائه در این رویداد ایده آل می باشند. با آوردن پرداخت اپل به جستجوگرهای وب کاربران قادر خواهند بود مستقیما از طریق سافاری خریدهای آنلاین انجام دهند.

applepay-250x127

همانند تراکنش های استاندارد پرداخت های آیفون از طریق تاچ آیدی صورت خواهد گرفت.

همچنین با ویژگی فرد به فرد این سیستم پرداخت، کاربران توانایی انتقال وجه به دیگران را نیز خواهند داشت (مانند Square Cash یا Venmo). طرز کار این قابلیت مشخص نیست اما برخی زمزمه ها حاکی از انتقال وجه از طریق آی مسیج می باشند.

آی کلاود

در پی کشمکش اخیر با اف بی آی، اپل به دنبال ویژگی های امنیتی بیشتر در آی او اس ۱۰ و او اس ایکس ۱۰.۱۲ می باشد. یکی از احتمالات بک آپ های رمزگذاری شده آی کلاود است که در گذشته به دلیل دشواری در بازگرداندن اطلاعات در مورد آن تردید وجود داشت.

شایعات خبر از تلاش اپل برای پیاده سازی شاخص های امنیتی قویتر و “غیر قابل هک” برای حفاظت از دستگاه های آی او اس می دهند. به نظر می رسد این ویژگی ها در قالب ترکیبی از به روز رسانی های سخت افزاری و نرم افزاری ارائه شوند که انتظار داریم نخستین گام های آن در آی او اس ۱۰ برداشته شود.

آی مسیج

یک منبع خبری از احتمال معرفی آی مسیج برای اندروید می گوید که یکی از بهترین قابلیت های آیفون را در اختیار اندروید قرار خواهد داد. البته صحت این موضوع مشخص نیست.

اپ استور

با نزدیک شدن به WWDC اپل از چند تغییر بزرگ در اپ استور خبر داد که البته اطلاعات بیشتر در این زمینه را فردا خواهیم شنید. مثلا اگر مشتری یک سال از برنامه استفاده کند توسعه دهندگان به جای ۷۰ درصد ۸۵ درصد از سود را دریافت خواهند نمود.

appstore

همچنین برای اولین بار در نتایج جستجوی اپ استور از تبلیغات استفاده خواهد شد، بخش “Featured” شامل برنامه های نصب شده نخواهد بود و با بازگشت نوار دسته بندی و افزوده شدن گزینه Share به تاچ سه بعدی، اشتراک گذاری آسانتر شده و جستجو نیز بهبود می یابد.

سخت افزار

در آستانه کنفرانس شایعاتی مبنی بر معرفی دستگاه هایی مانند مک بوک پرو جدید یا نمایشگر تاندربولت به گوش می رسید اما احتمال می رود هیچکدام از این موارد در ماه ژوئن ارائه نشده و تا چند ماه دیگر آماده شوند.

macbooktouchpanelmain-800x601

برخی منابع درون اپل می گویند این رویداد بر نرم افزار تمرکز خواهد داشت بنابراین احتمال به روز رسانی های سخت افزاری نمی رود. البته امکان دارد اپل ما را شگفت زده کند!

هرچند منتظر معرفی مک در WWDC نیستیم وبسایت ژاپنی Mac Otakara از ارائه مک بوک ایر و مدل های جدید مک بوک پرو در ماه ژوئن و ارسال آنها در ماه آگوست خبر می دهد.

این موضوع تا اندازه ای دور از انتظار به نظر می رسد چرا که اپل در ماه آپریل RAM مک بوک ایر ۱۳ اینچی را به ۸ گیگابایت افزایش داده است. شایعات گذشته نیز می گویند احتمال معرفی مک بوک ایر جدید به نفع مک بوک وجود ندارد. در مورد مک بوک پرو نیز طبق اطلاعات پیشین ارسال در سه ماه پایانی ۲۰۱۶ صورت خواهد گرفت که با نظر Mac Otakara در تناقض است.

جزئیات پخش مستقیم

اپل رویداد کی نوت را از طریق وبسایت خود و برنامه ای در اپل تی وی به طور مستقیم پخش خواهد کرد.

 

منبع: macrumors

پست های مرتبط:

اشتراک گذاری این نوشته
برچسب‌ها applekeynoteWWDC