اف بی آی موفق شد آیفون را هک کند: آیا امنیت این گوشی زیر سوال خواهد رفت؟

apple-vs-fbi-national-security-justice-or-mass-surveillance

اف بی آی به دادگاه اعلام کرد توانسته به اطلاعات آیفون ۵ سی با آی او اس ۹ دست یابد.

iphone_5c_colours_top_half-100608830-large

هک شدن آیفون ممکن است برخی کاربران را در مورد امنیت این گوشی هوشمند مردد نماید؛ اف بی آی جزئیات این اقدام برای دستیابی به اطلاعات تلفن همراه تروریست سن برناردینو را فاش نکرده است.

روز دوشنبه اف بی آی به دادگاه اعلام کرد موفق به شکستن قفل آیفون سید رضوان فاروق شده و دیگر نیازی به همکاری اپل ندارد.

اما در مورد اینکه آیا شیوه هک کردن را به اپل توضیح خواهد داد صحبتی نکرده است، این موضوع احتمال وجود یک نقطه ضعف در گوشیهای آیفون که اپل از آن بی خبر بوده را شدت می بخشد.

سازنده آیفون دوشنبه درباره درخواست از اف بی آی برای ارائه اطلاعات نحوه شکستن رمز در دادگاه یا به طور مستقیم اظهار نظری نکرد. اگر پرونده از سوی اف بی آی بسته شود راهی برای اپل باقی نخواهد ماند. اما این شرکت هفته گذشته به خبرنگاران اظهار داشت در صورت کشف یک نقطه آسیب پذیر جدید در آی او اس توسط اف بی آی و همکارانش مایل خواهد بود در مورد آن بیشتر بداند.

برایان ما، معاون پژوهشات دستگاه ها در IDC می گوید: ” از لحظه ای که خبر را شنیدم نگران شدم مشتریان بزرگ اپل در مورد به خطر افتادن داده های سازمانی سوال کنند.” اما به عقیده وی اپل هنوز هم می تواند با این توجیه که آیفون ۵ سی فاقد تاچ آی دی و Secure Enclave است از این مهلکه جان سالم به در برد!

“اپل و شرکای بزرگش از جمله آی بی ام می توانند بر امنیت مدلهای جدیدتر تمرکز کنند.”

در ماه فوریه اپل توسط دادگاه منطقه ای آمریکا در مرکز کالیفرنیا، بخش شرقی، موظف شد به اف بی آی در بازکردن قفل آیفون فاروق کمک کند. به این شرکت دستور داده شد در موارد فنی همکاری لازم را داشته باشد، مثلا در صورت نیاز ویژگی پاک کردن خودکار اطلاعات را از کار بیاندازد. اف بی آی نگران بود پس از ۱۰ تلاش ناموفق اطلاعات گوشی از بین برود.

اپل از همکاری سرباز زده و تیم کوک مدیر عامل این شرکت گفت دولت انتظار دارد این کمپانی با اقدامی بی سابقه امنیت مشتریانش را به خطر اندازد.

کوک در نامه ای سرگشاده اعلام کرد ” اف بی آی از ما می خواهد سیستم عامل جدیدی ارائه داده و آن را بدون چند ویژگی امنیتی مهم بر روی آیفون مورد نظر نصب کنیم، اگر این نرم افزار – که اکنون قابل دریافت نیست – به دستانی نا اهل برسد بازکردن تمام آیفون ها امکان پذیر خواهد شد.”

پیشتر اف بی آی اعلام کرد شرکتی متفرقه یافته که قادر به همکاری در هک کردن آیفون تروریست می باشد. بر خلاف پیش زمینه هشدار کوک در مورد راه حلی برای اف بی آی، بیم آن می رود که این شرکت متفرقه نقطه ضعفی در تمام آیفون ها یا تنها همان گوشی مورد بحث پیدا کرده باشد.

سایمون پیف، یکی دیگر از تحلیلگران IDC می گوید: ” این موضوع ماه ها برای دولت آمریکا طول کشید پس نباید نگران افراد عادی بود. بدون شک آیفون از اندروید امن تر است و حالا با وجود سرزنش های دولت مطمئنم اپل برای رهایی از این بحران به طریقی اعتماد همه را جلب خواهد نمود. “

طبق اظهارات پیف، برخی از اعضای مجمع امنیتی فناوری اطلاعات بر این باورند که اف بی آی از سالها پیش به تکنولوژی و مهارتهای هک کردن گوشی دسترسی داشته و “این درخواست از سوی ایشان بیشتر با انگیزه های سیاسی” صورت گرفته است.

منبع: pcworld

پست های مرتبط:

اشتراک گذاری این نوشته
برچسب‌ها appleFBIiphone

دیدگاه خود را ارسال نمایید.