اپل در پی ساختن آیفون غیر قابل نفوذ

103399765-Untitled-2.530x298

رمزگذاری پرقدرت تر ممکن است قدم بعدی جنگ با دولت آمریکا بر سر دست یابی به اطلاعات آیفون باشد.

نبرد اپل و اف بی آی به این زودی ها به پایان نخواهد رسید اما به نظر می رسد سازنده آیفون با ایجاد رمز گذاری قویتر به دنبال کشمکشی تازه است.

طبق گزارشات نیویورک تایمز، مهندسین اپل در قلب جدال با دولت در حال کار بر روی ملاحظات امنیتی جدیدی هستند که از هک شدن آیفون جلوگیری می کند. مشخص نیست چه زمانی این ملاحظات برای مشتریان قابل دسترسی خواهد بود.

نمایندگان غول تکنولوژی کوپرتینو اظهار نظری نکرده اند.

به نظر می رسد این توسعه شلیکی در جنگ لفظی اپل و اف بی آی باشد که از نا امن کردن محیط آیفون برای دست یابی دولت به اطلاعات گوشی ۵ سی تیرانداز سن برناردینو که ۱۴ کشته و ۲۲ زخمی بر جای گذاشت، سر باز می زند.

اوایل این ماه یک قاضی فدرال درخواست اف بی آی برای غیرفعال کردن ویژگی پاک شدن اطلاعات در صورت وارد کردن مکرر رمز اشتباه از سوی اپل را دریافت نمود. اف بی آی امیدوار است محتویات گوشی اطلاعات بیشتری از فعالیتهای تروریست که موجب به وجود آمدن این حمله شد فراهم آورد. اما اپل و تیم کوک، مدیر عامل این شرکت، که در تحقیقات یاری رسانده بود می گوید این خواسته زیادی است و ممکن است باعث به وجود آمدن یک درب پشتی یا شاه کلید به میلیون ها آیفون شود.

در یک تحول جدید Financial Times پنجشنبه گزارش داد اپل در حال کار بر روی ایجاد راه هایی برای رمزگذاری اطلاعات با استفاده از سرویس iCloud بوده که سازمان های مجری قانون را در انجام تحقیقات مأیوس خواهد نمود.

به نظر می رسد چنین اقداماتی برای توسعه ملاحظات امنیتی جدید تنشهای بین واشنگتن و سیلیکون ولی در مورد رمزگذاری را تشدید کند – یک فناوری که موجب جلوگیری از مشاهده اطلاعات توسط کاربران غیر مجاز می شود. پس از افشای اسناد توسط ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، شرکتهای تکنولوژی به طور فزاینده ای در پی اضافه کردن رمزگذاری در محصولات و برنامه های خود هستند.

رمزگذاری برای حفاظت همه چیز از جمله معاملات تجارت الکترونیک تا فعالیت های مخالفین سیاسی به کار می رود. اما به اعتقاد مقامات مجری قانون این امر پوششی برای ارتباط تروریست ها و مجرمین نیز خواهد بود.

حملات مرگبار پاریس در اواخر سال گذشته باعث شده بحثی در مورد وظیفه صنعت تکنولوژی برای کمک رساندن به دولت در مشاهده مکالمات رمزگذاری شده به اسم متوقف کردن تروریسم به وجود آید. شرکتهای فناوری اظهار دارند اجازه دادن به دولت برای شکستن قفل امنتیتی بدون اعطای مجوز همین کار به مجرمین غیر ممکن خواهد بود.

اف بی آی می گوید تنها برای همان آیفون مورد نظر خواستار این موضوع شده اند. جیمز کامی، رئیس اف بی آی، یکشنبه در یک پست وبلاگی نوشت ” ما نمی خواهیم امنیت کسی را از بین برده یا یک شاه کلید به وجود آوریم. “

اپل تا جمعه وقت داشت به حکم دادگاه پاسخ دهد، همچنین یک جلسه استماع برای ۲۲ مارس تنظیم شده است. مدیران اپل می گویند حاضرند در صورت لزوم تمام راه را به دادگاه عالی ایالات متحده طی کنند.

کوک در مصاحبه ای با “اخبار امشب جهان با David Muir” ، برنامه ای در کانال خبری ABC، اظهار داشت: ” ما می دانیم انجام این کار مردم را در معرض آسیب پذیری های باورنکردنی قرار خواهد داد که برای آمریکا بد می شود. برخی امور دشوار و برخی صحیح هستند. بعضی کارها نیز هر دوی این موارد، این موضوع یکی از آنهاست. “

اوایل این هفته اپل اعلام کرد که از کنگره می خواهد کمیسیونی برای درگیری بزرگ میان تکنولوژی و امنیت برای “بحث درباره پیامدهای اجرای قانون، امنیت ملی، حریم خصوصی و آزادی های فردی” تشکیل دهد. دو تن از اعضای کنگره چهارشنبه جلسه ای تشکیل دادند تا برنامه خود را برای ایجاد چنین کمیسیونی در هفته آتی تنظیم نمایند.

منبع: cnet

پست های مرتبط:

اشتراک گذاری این نوشته
برچسب‌ها appleFBI