بهترین ترفندهای آیفون که شاید از آنها بی خبر باشید! (بخش اول)

iphone_6s__amp__6s_plus_2_thumb800

تنظیم متن های مختلف آی مسیج برای تماس هایی که قادر به پاسخگویی به آنها نیستید

iphone_tips_custom_text_replies_1000_thumb800

گاهی اوقات امکان پاسخ دادن به تماس وجود نداشته و شما هم علاقه ندارید دوستتان را به صندوق صوتی بفرستید. شاید بخواهید توضیح دهید چرا قادر به برداشتن گوشی نیستید، خب آی او اس به شما اجازه می دهد سریعا با ارسال یک پیغام متنی اینکار را انجام دهید.

بسته به ورژن آی او اسی که استفاده می کنید با کشیدن آیکون فون به بالا و انتخاب Respond With Text و یا لمس گزینه مسیج در بالای اسلایدر پاسخگویی این امکان برایتان فراهم می شود.

به طور پیش فرض سه گزینه “ببخشید الان قادر به پاسخگویی نیستم” (“Sorry, I can’t talk right now”)، “دارم میام” (“I’m on my way”)، “آیا امکان دارد بعدا با شما تماس بگیرم؟” (“?Can I call you later”) و یک دکمه دیگر که با آن می توانید متن دلخواهتان را بنویسید در اختیارتان قرار خواهد گرفت. البته با نوشتن متن خود باید یکی از سه پیام پیش فرض را پاک کنید. بر روی آن ضربه زده و پیغام خود را بنویسید.

 

تماس دریافتی را با “بعدا یادآوری کن” نادیده بگیرید!

iphone_tips_custom_remind_me_1000_thumb800

همچنین می توانید به آی او اس سفارش کنید که بعدا به شما یادآوری کند با دوستتان تماس بگیرید. همانند رد تماس با ارسال پیام، بسته به نوع سیستم عامل گوشی شما می توانید گزینه Remind Me بالای اسلایدر را لمس کرده یا در نسخه های قدیمی تر صفحه را به بالا کشیده و Remind Me Later را انتخاب نمایید.

امکان تنظیم یادآوری در زمان “وقتی اینجا را ترک کردم” (‘When I Leave’) و زمانی که به خانه رسیدم (‘When I Get Home’) وجود دارد، البته به خاطر داشته باشید که برای استفاده از این گزینه ها باید آدرستان را در لیست مخاطبین به روز کرده باشید.

 

ساختن رینگتونهای دلخواه در آیتونز یا گاراژ بند

3_ringtone_thumb800

 

شما می توانید از هر آهنگی که در آیتونزتان هست رینگتون بسازید و آن را به آیفون انتقال دهید. البته در گاراژبند می توانید مستقیما از داخل گوشی تکه موسیقی را جدا کرده و در گزینه های به اشتراک گذاری رینگتون را انتخاب نمایید.

 

ویبره های خاص

7_custom_vib_thumb800

می خواهید بدون اینکه نیازی به بیرون آوردن گوشی از جیبتان باشد بفهمید چه کسی با شما تماس گرفته است؟ نه تنها می توانید برای هر کدام از دوستانتان رینگتون یا تکست تون مخصوص قرار دهید بلکه امکان گذاشتن الگوی ویبره منحصربفرد نیز وجود دارد.

Phone یا Contacts را باز کنید، یک مخاطب انتخاب کرده و دکمه ادیت گوشه سمت راست بالا را لمس نمایید. به پایین اسکرول کرده و بخش رینگتون را پیدا کنید، زیر آن قسمت ویبره است. آن را لمس کنید تا مجموعه ای از ویبره های پیش فرض برایتان نمایش داده شود، همچنین با انتخاب ساخت ویبره جدید (Create New Vibration) ریتم دلخواهتان را بسازید و در پایان سیو را بزنید.

هنوز راضی نشده اید؟ به مخاطب بازگشته و برای پیام هایتان نیز ویبره دلخواه تنظیم نمایید.

 

عکس گرفتن حین فیلمبرداری

8_photo_video_thumb800

فرض کنید در حال ثبت یک لحظه جادویی با گوشیتان بوده و دلتان می خواهد از این لحظه عکس هم داشته باشید، فیلم را قطع نکنید! تنها کافی است با لمس دکمه عکسبرداری که همراه با شاتر روی صفحه قرار گرفته این کار را انجام دهید.

البته در این لحظه از سنسور اصلی عکسبرداری آیفون استفاده نمی کنید ولی با این وجود هنوز هم تصاویری شفاف و زیبا خواهید داشت.

 

استفاده بیشتر از گوشی با Low Power Mode

9_low_power_mode_thumb800

اگر قصد استفاده طولانی مدت از آیفون خود را دارید با ورود به Settings > Battery > Low Power Mode آن را فعال نمایید.

حالت Low Power با خاموش کردن چندین قابلیت مانند push، هی سیری و برخی افکت های بصری عمر باطری را افزایش می دهد. البته ممکن است شما اصلا متوجه تغییرات نشوید چرا که گوشی مانند همیشه عمل می کند با این تفاوت که مدت بیشتری می توانید آن را مورد استفاده قرار دهید.

 

ذخیره سازی پی دی اف ها در آی بوکز

10_pdf_ibooks_thumb800

می توانید صفحات وب را به پی دی اف تبدیل کرده و آنها را مستقیما در برنامه آی بوکز ذخیره کنید. این قابلیت در زمان مطالعه یک متن طولانی اینترنتی و یا سیو کردن کتابی که پیدا کرده اید بسیار کارآمد خواهد بود.

نوار Share را باز کرده، اسکرول نموده و گزینه Save PDF to iBooks را بیابید. در نتیجه وبسایت تبدیل شده و به مجموعه کتاب های شما افزوده خواهد شد.

 

تنظیم حالت Do Not Disturb

4_do_not_disturb_thumb800

این قابلیت برای زمانی که در حال انجام کار مهمی بوده یا می خواهید در آرامش استراحت نمایید بسیار مفید می باشد.

Do Not Disturb را می توانید از طریق Control Centre فعال کنید، هوم اسکرین را به بالا کشیده و آیکون ماه را لمس کنید، با این کار یک آیکون ماه نیز بالای صفحه آیفون ظاهر شده و در این حالت تماس های دریافتی و هشدارها بی صدا خواهند شد.

این روش سریعترین راه برای فعال کردن Do Not Disturb است ولی شما می توانید با رفتن به Settings > Do Not Disturb “ساعات سکوت” (“quiet hours”) هر روز یا شب را به دلخواه تنظیم نمایید.

 

… مگر اینکه وضعیت اضطراری پیش آمده باشد یا مخاطب خاصتان تماس بگیرد :))

best_iphone_tips_do_not_disturb_favourites_800_thumb800

Do Not Disturb قابلیت بسیار مفیدی است اما شاید نگران از دست دادن تماس یا پیام مهمی باشید، مشکلی نیست امکان تعیین استثنائات نیز فراهم شده است.

Repeated Calls (تماس های مکرر) را فعال نموده تا متوجه دومین تماس مخاطب در طول ۳ دقیقه شوید. البته معمولا کسانی که شب تماس می گیرند در صورت پاسخ ندادن متوجه موضوع شده و بعید است برای بار دوم تماس بگیرند.

همچنین می توانید با لمس “Allow Calls From” مخاطبینی که می خواهید همیشه از تماسشان مطلع شوید را وارد نمایید.

(می توانید دوستانتان را در فهرست Favourites برنامه Contacts قرار دهید، یک مخاطب انتخاب کرده، به سمت پایین اسکرول کنید و Add to Favourites را انتخاب نمایید. برای پاک کردن کانتکت یا عوض کردن ترتیب قرار گرفتن Favourites در منوهای تاچ سه بعدی باید در برنامه فون قسمت Favourites را انتخاب کرده و دکمه ویرایش (Edit) بالای صفحه را لمس نمایید.)

 

اولین ترفند کیبورد آیفون: افزودن سریع نماد ها

iphone_tips_keyboard_symbols_1000_thumb800

احتمالا سالهاست بدون اینکه از سهولت اضافه کردن نماد ها (symbols) به متن آگاه باشید از کیبورد آیفونتان استفاده می کنید.

به جای این که یک بار دکمه ۱۲۳ را لمس کرده، یک بار بر روی نماد موردنظر ضربه زده و دوباره ABC را زده تا به کیبورد عادی بازگردید می توانید تمام این کارها را با یک حرکت انجام دهید.

دکمه ۱۲۳ را فشار داده و نگاه دارید، انگشتتان را روی صفحه کشیده و نماد را انتخاب کرده سپس آن را رها کنید. با اضافه شدن symbol کیبورد به حالت عادی باز می گردد.

هم چنین با نگاه داشتن انگشتتان روی نماد برای ۱ یا ۲ ثانیه می توانید نمادهای مرتبط با آن را مشاهده کنید، برای مثال دکمه دلار، پوند و یورو را نمایش خواهد داد.

 

دومین ترفند کیبورد آیفون: دو فاصله برای نقطه

Keyboard-symbols_thumb800

ممکن است آسان به نظر برسد ولی بسیاری از کاربران آیفون این موضوع را نمی دانند. با دو بار ضربه زدن به دکمه فاصله (space) یک نقطه و فاصله به انتهای متن اضافه شده و می توانید جمله بعدی را با یک حرف بزرگ آغاز کنید.

 

برای آندو گوشی را تکان دهید

Shake-to-undo_thumb800

یک متن طولانی نوشته اید ولی از ارسالش پشیمان شده اید؟ کافی است گوشی خود را تکان داده تا گزینه undo/redo در اختیارتان قرار داده شود.

(البته اپل در حالت landscape دکمه آندو را درون کیبورد قرار داده است.)

 

یک ضربه برای رفتن به اول صفحه

iphone_tips_tap_to_tap_800_thumb800

یک یادداشت بلند بالا را مطالعه کرده یا چندین ایمیل چک کرده اید؟ برای رفتن به بالای صفحه لازم نیست اسکرول کنید تنها با یک بار ضربه زدن به بالاترین قسمت صفحه گوشی به آنجا بازخواهید گشت.

البته این ترفند تنها مختص یادداشت ها یا ایمیل نیست، حتی در برخی اپلیکیشن ها مانند Instapaper در صورتی که به اشتباه بالای صفحه را لمس کرده باشید می توانید با انتخاب گزینه آندو به محل پیشین برگردید.

 

منبع: مک ورلد

پست های مرتبط:

اشتراک گذاری این نوشته
برچسب‌ها iOSiphoneTips