به عقیده بیل گیتس اپل باید قفل آیفون تیرانداز سن برناردینو را برای FBI باز کند

کمی پس از اینکه به اپل دستور داده شد برای بازیابی اطلاعات آیفون تیرانداز سن برناردینو با FBI همکاری کند، آن شرکت مخالفت خود با این فرمان را اعلام کرده و حمایت دیگر کمپانی های بزرگ فناوری از جمله فیسبوک، توئیتر، گوگل و مایکروسافت را به دست آورد. اما بیل گیتس، مدیر عامل پیشین مایکروسافت در مصاحبه جدیدی که با Financial Times انجام داد از FBI طرفداری کرده و درخواست “درب پشتی” از سوی آنها را تکذیب نمود.

billgates

 

آقای گیتس در گفتگو با Financial Times اظهار داشت: ” دولت تنها برای این مورد بخصوص درخواست دسترسی کرده و به دنبال امتیازی کلی نیست. آنها برای یک نمونه خاص خواستار این موضوع هستند. “

در حالیکه مدیر عامل اپل، تیم کوک، به طور مداوم می گوید باز کردن قفل یک گوشی می تواند باعث به وجود آمدن رسمی خطرناک شود، گیتس چنین اعتقادی ندارد. طبق صحبتهای او اپل به اطلاعات دسترسی داشته اما از فراهم کردن امکان دست یابی به آنها سرباز می زند. گیتس این مورد را با نمونه ای که به یک بانک یا شرکت تلفنی گفته می شود سابقه یک شخص خاص را ارائه دهد، مقایسه می کند.

وی می گوید دسترسی دولت به برخی اطلاعات سودمند خواهد بود اما باید محدودیت هایی نیز اعمال شود.

جیمز کامی، رئیس FBI دیروز در مقاله ای اظهار داشت که این درخواست “به سنت تبدیل نخواهد شد” و در عوض “به قربانیان و عدالت” مربوط می شود. با این حال FBI همچنین تایید کرد که با مقامات شهرستان سن برناردینو برای تنظیم مجدد رمز عبور iCloud سید فاروق همکاری نموده است. به گفته اپل اگر  FBI برای بازنشانی رمز عبور اقدام نکرده بود این شرکت می توانست به اطلاعات مورد نیاز دست پیدا کند چرا که بکاپ های iCloud هنوز قابل دسترسی بوده اند.

FBI خواستار نسخه ای از iOS است که فاقد ویژگی های رمز عبور از جمله محدودیت زمانی و پاک کردن اطلاعات و دیگر ابزارها باشد تا به آیفون دسترسی پیدا کند. اپل می گوید ایجاد چنین ابزاری موجب به وجود آمدن سابقه ای خطرناک شده و به هر کس با هر نیتی اجازه بهره برداری خواهد داد.

منبع:  macrumors

پست های مرتبط:

اشتراک گذاری این نوشته