حمایت فیسبوک و توییتر از مخالفت اپل با FBI در رابطه با موضوع «درب پشتی»

tim-cook

فیسبوک و توییتر نیز به زمره شرکتهای رو به افزایش حامی تصمیم اپل در مخالفت با دستور دولت که موجب تضعیف امنیت دستگاه های iOS می شد پیوستند.FBI خواستار ایجاد نسخه ای از iOS است که یافتن رمز عبور دستگاه آیفون ۵ سی مورد استفاده سید فاروق، تیرانداز سان برناردینو را میسر سازد، موضوعی که اپل از آن به عنوان یک “سنت خطرناک” یاد می کند.

جک دورسی مدیر عامل شرکت توییتر ضمن قدردانی از مدیریت تیم کوک اظهار داشت این شرکت همراه اپل خواهد بود. همچنین وی در این توییت به نامه سرگشاده بسیار دقیق کوک که اجرای درخواست FBI را “بیش از حد خطرناک” می نامد اشاره کرد.

فیسبوک طی بیانیه ای که در USA Today به اشتراک گذاشت با اعلام حمایت خود بیان کرد این شرکت با دستورات دولت برای تضعیف امنیت “به شدت مبارزه خواهد کرد”. فیسبوک می گوید خواسته های FBI موجب به وجود آمدن “یک سابقه ناخوشایند” خواهد شد.

“ما تروریسم را محکوم کرده و با قربانیان آن همبستگی کامل داریم. کسانی که به دنبال ستایش، ترویج و یا طراحی اقدامات تروریستی هستند در خدمات ما جایی ندارند. همچنین نقش دشوار و اساسی اعمال قانون برای ایمن نگاه داشتن مردم را مورد تقدیر قرار می دهیم. ما از درخواست های قانونی مقامات پیروی خواهیم کرد. با این حال با قدرت به مبارزه با الزاماتی که موجب کاهش امنیت سیستم ها می شوند، ادامه خواهیم داد. این دستورات موجب ایجاد سابقه ای سرد شده و مانع تلاش های شرکتها برای تامین ایمنی محصولاتشان می شوند.”

اختلاف میان اپل و FBI حول درخواست FBI برای نسخه جدیدی از iOS که موجب از کار افتادن برخی ویژگی های امنیتی رمز عبور در دستگاه آیفون ۵ سی متعلق به تیر انداز خواهد شد، می گردد. FBI از اپل سه درخواست داشته که به شرح زیر می باشد:

۱. برداشتن ویژگی پاک کردن خودکار که با ۱۰ مرتبه وارد کردن رمز اشتباه اطلاعات آیفون را از بین می برد.

۲. برداشتن تاخیری که با چندین مرتبه وارد کردن پیوسته رمز اشتباه موجب سلب دسترسی FBI به آیفون می شود.

۳. پیاده سازی روشی که به FBI اجازه دهد از طریق نرم افزار رمز عبور را وارد نماید.

با این که دولت می گوید این ابزار نرم افزاری تنها برای باز کردن قفل آن دستگاه خاص مورد استفاده قرار خواهد گرفت، اپل و دیگر شرکت های فناوری بر این باورند این امر موجب ایجاد سابقه ای شده که در آینده درخواستهای مشابه دیگر یا تقاضایی عمومی برای تضعیف امنیت رمز نگاری کلی دستگاه های الکترونیکی را در پی خواهد داشت. تیم کوک از خواسته های FBI به عنوان “یک دسترسی بیش از حد” برای دولت آمریکا یاد کرد که ممکن است آزادی هایی که حفاظت از آنها به عهده دولت است را تضعیف نماید.

“پیامدهای این خواسته دولت هراسناک خواهد بود. اگر دولت بتواند از All Writs Act برای تسهیل رمز گشایی آیفون شما استفاده کند ممکن است توانایی دسترسی به دستگاه تمام مردم و دریافت اطلاعاتشان را کسب نماید. دولت قادر خواهد بود این نقض حریم خصوصی را گسترده کرده و از اپل نرم افزار نظارت را برای رهگیری پیام های شما، دسترسی به پرونده سلامت یا اطلاعات مالی شما، ردیابی مکان یا حتی میکروفون و دوربین گوشی بدون اطلاع شما درخواست نمایند. ”

طی چند روز گذشته اپل چندین حامی به دست آورده است. مدیر عامل گوگل، سوندار پیچای پیشتر حمایت خود از اپل را اعلام نموده و در بیانیه ای که دیروز منتشر کرد خواسته FBI را “سابقه ای دردسر ساز” نامید. اپل همچنین حمایت جان کوم مدیر عامل واتساپ و چندین گروه پشتیبان از جمله Electronic Frontier Foundation، Fight for the Future و اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا را در کنار خود دارد. مشتریان اپل دادخواست ها را تنظیم نموده و در تظاهرات حمایت از تمایل اپل به مبارزه برای حفاظت از حریم خصوصی شرکت می کنند.

منبع:‌ macrumors

پست های مرتبط:

اشتراک گذاری این نوشته
برچسب‌ها FBIتوییترفیسبوک