مقایسه مک بوک پرو ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵

martin-hajeck-macbook-pro-oled_thumb

پس از مدت ها کم توجهی اخیرا اپل مدل های جدید مک بوک پرو را معرفی کرده است. شاید یکی از بزرگترین مشخصه های مدل های ۱۳ و ۱۵ اینچی تاچ بار باشد، یک پنل OLED با قابلیت دریافت چندین لمس همزمان که عملکردش برای هر برنامه تغییر می کند. البته از نسل ششم پردازنده های Skylake و تاچ آیدی هم نباید چشم پوشی کرد.

به جز خصوصیات گفته شده، قدرت بیشتر و حذف برخی از پورت ها چیز تازه ی دیگری در مورد مدل های جدید مک بوک پرو باقی نمی ماند. به همین علت شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا واقعا به این به روز رسانی احتیاج دارید؟

 

تازه چه خبر؟

مک بوک پرو ۱۳ اینچی قدیمی تاچ بار یا تاچ آیدی ندارد اما دارای پردازنده ۲.۰ GHz dual-core Intel Core i5، هارد ۲۵۶ گیگابایتی SSD، ۸ گیگابایت رام قابل ارتقا به ۱۶ گیگ و کارت گرافیک Intel Iris Graphics 540 GPU می باشد.

مدل ۱۳ اینچی جدید دارای تاچ بار با قیمت بالاتری عرضه می شود، از قطعات داخلی آن می توان از پردازنده قویتر ۲.۹ GHz dual-core Intel Core i5 و گرافیک Intel Iris Graphics 550 GPU نام برد.

مدل ۱۵ اینچی دارای تاچ بار بوده و گرانترین آن از پردازنده ۲.۷ GHz quad-core Intel Core i7، هارد اس اس دی ۵۱۲ گیگابایتی و Intel HD Graphics 530 استفاده می کند.

کیبورد جدید پروانه ای و ترک پد فورس تاچ نیز در مدل های جدید مک بوک تعبیه شده اند.

تغییر عمده دیگری وجود ندارد. صفحه نمایش همان رتینایی است که در مک بوک پرو ۲۰۱۵ هم بود با این تفاوت که ۶۷ درصد بر روشنایی آن افزوده شده است.

آیا تغییرات جدید ارزش این افزایش قیمت را دارند؟

می توان اذعان کرد که تاچ بار چیزی نبود که کاربران خیلی تشنه آن باشند. البته الان زود است که در مورد استفاده توسعه دهندگان از این ویژگی صحبت کنیم ولی به نظر می رسد وجود تاچ بار نباید تا این حد بر قیمت تاثیر می گذاشت. به هر حال بهتر بود توجه ها بیشتر بر پردازنده های نسل ششم این دستگاه ها متمرکز می شد.

در نهایت اغراق است اگر از تاچ بار و تاچ آیدی به عنوان انقلابی در مک بوک ها یاد کنیم چرا که مدل های فاقد این خصوصیات نیز واقعا کارآمد هستند.

آیا به روز رسانی مک بوک قدیمی ضروری است؟

یکی از بهترین فاکتورها برای پاسخ دادن به این سوال کاری است که می خواهید با لپ تاپتان انجام دهید، ایا از آن تنها برای جستجو در اینترنت، نوشتن متن، ادیت عکس و فیلم استفاده می کنید یا می خواهید برای پیشرفت در شغلتان آن را مورد استفاده قرار دهید؟

اپل در ارائه تاچ بار به عنوان یک نوآوری کارآمد، فیلمسازان، ویراستاران و طراحان خلاق را در نظر داشته است، پس اگر شما جزو این دسته نیستید شاید دلیلی برای پرداخت هزینه بیشتر وجود نداشته باشد.

به هر حال تصمیم با شماست، اگر واقعا علاقه دارید مک بوک جدید را خریداری کنید و پرداخت هزینه بیشتر مشکلی برایتان ایجاد نمی کند چه اشکالی دارد کاری که دوست دارید را انجام دهید؟ ولی اگر شک و تردید به دلتان افتاده است شاید بهتر باشد پولتان را برای چیز دیگری خرج کنید.

 

منبع: techtimes

 

پست های مرتبط:

اشتراک گذاری این نوشته
برچسب‌ها 20152016macbook pro