هر آنچه که در کنفرانس دیروز اپل عرضه شد

wwdc16-og

روز گذشته کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل (wwdc) سال ۲۰۱۶ با یک سخنرانی افتتاحیه آغاز شد. دست اندر کاران اپل طی دو ساعت، تمام به روز رسانی های آی او اس، واچ او اس و مک او اس ایکس که حالا مک او اس نامیده می شود را معرفی کردند.

نسخه های اولیه برای توسعه دهندگان از هم اکنون قابل دسترس بوده و از ماه جولای همه می توانند نسخه بتا و در فصل پاییز ورژن نهایی را دریافت نمایند. فعلا اخبار آخرین پیشرفت های مک، آیفون، اپل واچ و اپل تی وی را در اختیارتان قرار می دهیم.

 

بالاخره می توانید برنامه های بیخودی را پنهان کنید

WWDC_HideApps-582x437

همه می دانیم آیفون پر از اپ های پیش فرضی است که شاید اصلا از آنها استفاده نکنیم، خبر خوب این است که برای اولین بار می توانید آنها را حذف کنید! البته تمام برنامه ها دارای این قابلیت نیستند، مثلا ترفندها (Tips)، سهام (Stocks)، قطب نما (Compass)، موسیقی (Music)، نقشه (Maps) و تماس صوتی و تصویری FaceTime قابل حذف هستند اما فعلا باید با Safari، iMessage و چند اپ دیگر سر کنید.

به هر حال با پاک کردن اپ های اضافی حدودا ۱۵۰ مگابایت فضا به دست می آورید که خیلی هم زیاد نیست. ضمنا هر زمان به این برنامه ها احتیاج پیدا کردید می توانید مجددا آنها را از اپ استور دریافت نمایید.

 

ویژگی های جدید مک در پاییز امسال

AppleDesktop-582x437

در این کنفرانس، اپل جدیدترین سیستم عامل دسکتاپ خود را معرفی کرد: مک او اس سیرا (Sierra) که پاییز در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

هرچند نام سیرا در راستای استفاده اپل از اسامی مناظر طبیعی کالیفرنیا منطقی به نظر می رسد نشانگر یک تغییر اساسی نیز هست: سیستم عامل دستکتاپ مک پسوند “ایکس” را با پیشوند “مک” جایگزین کرده تا با تی وی او اس، واچ او اس و آی او اس هماهنگی بیشتری داشته باشد.

در این به روز رسانی سیری نیز به دسکتاپ می پیوندد. یعنی می توانید از آن به جای فایندر یا اسپات لایت (موتور جستجوهای پیشین اپل) استفاده کنید. مثلا از او بخواهید یک فایل را بیابد، بین اپ ها جابجا شود و معادلات ریاضی انجام دهد. همچنین قابلیت جستجو در اینترنت و امکان درگ اند دراپ نتایج در برنامه های دیگر فراهم شده است.

با این حال اپل امیدوار است توانایی های بیشتری برای سیری ایجاد کند. علاوه بر ورود به دسکتاپ، با ارائه یک کیت جدید توسعه نرم افزار، سیری را برای توسعه دهندگان باز کرده تا آنها بتوانند بهترین دستیار شخصی را در کنار الکسای آمازون معرفی کنند.

صبر کنید! سیری تنها به روز رسانی دسکتاپ جدید اپل نیست! سیرا سطوح جدیدی از تعامل بین دستگاه های اپل ایجاد کرده تا عکس های روزانه خود را بهینه ذخیره سازی کنید.

 

معلق میان دستگاه ها

سیرا برای تداوم بصری بیشتر میان استفاده شما از محصولات اپل طراحی شده است. برای مثال کپی و پیست را در نظر بگیرید: با سیرا کاربران قادر خواهد بود بین آیفون و دسکتاپ کپی پیست انجام دهند. یعنی می توانید یک خط از متنی که در حال مطالعه آن در آیفون خود هستید را کپی کرده، سپس بر روی دسکتاپ کلیک راست زده و آن را پیست کنید! یک ویژگی که اپل آن را Universal Clipboard نامیده است.

همچنین قابلیت مشاهده دسکتاپ از روی گوشی فراهم شده است، می توانید اسکرین شات گرفته و آن را با استفاده از فولدر دسکتاپ مک او اس توئیت نمایید. این به روز رسانی از پیشرفت های آی کلاود نشات گرفته و سیرا برای اشتراک گذاری بهتر میان دستگاه ها برنامه ریزی شده است.

اگر اپل واچ دارید می توانید بدون وارد کردن پسورد صفحه دسکتاپتان را باز کنید.

ارتباط امن میان دستگاه های اپل در سرویس پرداخت Apple Pay نیز وجود دارد که با استفاده از تاچ آیدی آیفون روشی آسان و مطمئن خواهد بود. با این ویژگی می توانید آنلاین خرید کرده و با تاچ آیدی پرداخت نمایید.

 

سایر قابلیت ها

سیرا تا حد زیادی با آی کلاود مرتبط است – با ویژگی مدیریت ذخیره سازی که با قرار دادن داده های قدیمی شما در آی کلاود برای فایل های جدید جا باز می کند.

همچنین با قابلیت تصویر در تصویر می توانید آسانتر به کار در برنامه های مختلف بپردازید.

و در پایان: نوارها: سیرا یک Tabs API جدید ارائه داده که به توسعه دهندگان اجازه می دهد از نوارها استفاده کنند. یعنی وجود تب در همه اپ ها! کار بیشتر، فضای بیشتر برای جستجو در میان کار و مهم تر از همه تب های بیشتر.

اپل پیش نمایش مخصوص توسعه دهندگان را عرضه کرد. نسخه بتای عمومی جولای ارائه شده و کاربران عادی پاییز امسال قادر به دریافت این سیستم عامل خواهند بود.

 

آی او اس ۱۰: تمام قابلیت های جدید برای آیفون شما

Apple6S-582x437

سیری اینجا، سیری اونجا، سیری همه جا!

همانطور که انتظار می رفت اپل اس دی کی سیری را عرضه کرده که به توسعه دهندگان اجازه استفاده از این قابلیت در برنامه هایشان می دهد.

هرچند برخی اپ های متفرقه مثل Yelp و OpenTable از قبل با سیری میانه خوبی داشتند، این لیست کوتاه در مقایسه با توانایی های بی شمار الکسای آمازون از امکانات سیری می کاست. در نهایت پس از پنج سال تنهایی سیری چند دوست جدید پیدا خواهد کرد.

برخی از آنها دیروز به صحنه WWDC آمدند. WeChat، Slack و WhatsApp، که این به معنی توانایی صحبت کردن و دستور دادن به این برنامه ها می باشد.

 

آی مسیج، صحنه اجرا!

هرچند آی مسیج برای اندروید شایعه بود، چندین قابلیت جذاب به آن افزوده شد که آی مسیج را با رقبای پیام رسان خود هم سطح می سازد.

با قابلیت اضافه کردن لینک به آی مسیج می توانید ویدئوهای یوتیوب یا آهنگ ها بدون نیاز به باز کردن اپ های دیگر پخش نمایید. اندازه ایموجی سه برابر شده و به طور خودکار در متن شما جایگزین خواهند شد.

می توانید به حباب های پیامتان افکت بدهید، مثلا برای فریاد زدن آن را بزرگتر کرده یا در صورت پشیمانی و ناراحتی حبابی کوچکتر داشته باشید. پیام هایتان را با “مرکب نامرئی” بنویسید که مخاطب تنها با کشیدن قادر به خواندن آن باشد، یا حتی آن را تا زمان ضربه زدن مات و بلوری کنید.

و باز هم تعامل با برنامه های متفرقه، اکنون با اپ دراور آی مسیج می توانید با Square پول جابجا کرده، با DoorDash غذا سفارش دهید و کلی کارهای دیگر انجام دهید. تبدیل کردن آی مسیج به یک صحنه اجرایی امری ناگزیر بود که اپل باید اجرایی می کرد، مخصوصا به این دلیل که مسنجر فیسبوک این کار را سال گذشته انجام داده بود.

 

طراحی جدید اپل میوزیک

در آی او اس ۱۰، رقیب دیرهنگام اپل برای اسپاتیفای به دنبال رفع بسیاری از کم و کاستی هاست، که مهم ترین آن سهولت است: همه چیز تمیزتر شده، به همراه نوار جدید “آهنگ های دانلود شده” و بخش “برای شما” که شامل پلی لیستی از موسیقی که اپل فکر می کند تمایل به شنیدنشان داشته باشید. تقریبا مثل Spotify Discover ولی با به روز رسانی های بیشتر.

 

ناتیفیکیشن های کارآمدتر

با قابلیت جدید اپل زمانی که گوشی خود را بر می دارید صفحه روشن می شود و می توانید نوتیفیکیشن های خود را مشاهده کرده و از لاک اسکرین به وسیله تاچ سه بعدی به آنها پاسخ دهید.

 

تصاویر، مدیریت شده!

برای اینکه تغییرات جدید Photos را درک کنید کافی است سری به Google Photos بزنید! تشخیص چهره، تشخیص اشیا، دسته بندی کردن بر اساس یک شخص خاص، تاریخ زدن و مکان یابی. همه این ویژگی ها کارهای سال گذشته گوگل هستند، البته با این تفاوت که ماشین اپل اطلاعات هر چیزی که در گوشی شما می گذرد را از نظر مکانی دریافت می کند. دیگر تفاوت مهم این است که گوگل به رایگان تصاویرتان را ذخیره می کند ولی برای خرید حچم اضافه آی کلاود باید هزینه پرداخت کنید.

 

نقشه های زیباتر و گسترده تر

Maps دچار تغییراتی در طراحی شده است اما مهمتر از همه اکنون در اختیار توسعه دهندگان متفرقه قرار گرفته شده است. در نمونه ارائه شده در طول سخنرانی می توانید از OpenTable برای رزرو میز در رستوران استفاده کرده، آن را در Maps باز کنید و از Uber (یا شاید اسنپ برای ما) یک تاکسی به مقصد رستوران بگیرید.

یک به روز رسانی کوچک دیگر هم برای شما اضافه شده است: پمپ بنزین!

 

سیری به شما در تایپ کردن کمک می کند

قرار است سیری با هوش متنی (مکان، تقویم، و غیره) در حدس متنی که می خواهید بنویسید به کیبورد QuickType اپل جان دوباره ای ببخشد. مثلا اگر کسی از شما بپرسد کجا هستید سیری می تواند به جای شما پاسخ دهد.

 

بازسازی اپل نیوز

من به برنامه اپل نیوز خیلی علاقه دارم اما همچنین می دانم اخبار آن مانند سالاد مخلوط بوده و هیچ ارتباطی با هم ندارند! این موضوع در آی او اس ۱۰ تغییر می کند، اخبار در ترتیبی منطقی ارائه شده و همچنین گزینه اشتراک نیز اضافه می شود که با توقف Newsstand پیشرفت قابل توجهی در تجربه مطالعه اخبار کاربران ایجاد خواهد کرد.

  • به علاوه ناتیفیکشن برای مهمترین اخبار

 

HomeKit

HomeKit هنوز وجود دارد! البته ویژگی های جدیدی به آن افزوده نشده به جز اینکه یک اپ جداگانه به نام Home در اختیارتان قرار می گیرد تا منزل هوشمندتان را کنترل کنید.

 

خوش گذرانی در Phone!

چندین قابلیت جذاب به برنامه Phone اضافه شده (البته به خاطر داشته باشید هنوز هم می توانید تماس برقرار نمایید!) که از نظر ما رونویسی صندوق صوتی بهترینشان است که اگر به بدی گوگل نباشد می تواند سرگرممان کند.

یک VoIP API جدید هم ایجاد شده که تماس های واتزاپ، فیس تایم یا اپ های دیگر را مانند تماس عادی نمایش می دهد. همچنین اسپم بودن تماس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

ظاهر جدید تمیز و پشتیبانی کننده از کارائوکه اپل میوزیک

AppleMusic-539907392-582x388

یکی از بهترین ویژگی های اپل میوزیک تلاش همیشگی برای بهتر شدن است. البته هنوز راه زیادی باقی مانده اما طراحی جدید به شیوه ای خلاقانه صورت گرفته است.

البته این بازسازی تنها شامل اپل میوزیک کانکت که از نوار نویگیشن به پایین اپ منتقل شده نمی باشد. بلکه وجود Library، For You، Browse، Radio و Search.

طراحی جدید که بخشی از آن توسط مدیر بازاریابی اپل میوزیک در کنفرانس به نمایش درآمد، مجموعه موسیقی شما را مقابل و وسط نگاه می دارد. آسانتر می توانید فایل دانلود شده از آیتونز را مشاهده نمایید. با رفتن به پشت جلد آلبوم در Now Playing متن آهنگ در اختیارتان قرار می گیرد.

نوار “For You” دسترسی سریع به آهنگ های تازه پخش شده شما و پلی لیست های روزانه اپل را میسر می سازد.

Browse هنرمندان و آهنگهای رده بالای اپل میوزیک را در بر می گیرد، نوار رادیو نیز برنامه های صوتی آینده را نمایش داده و می توانید موارد دارای ویژگی پخش زنده را مشاهده نمایید.

این قابلیت ها پاییز امسال با آی او اس ۱۰ در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

 

ممکن است اپل سیری را به چیز واقعا مفیدی تبدیل کرده باشد!

iOS-9-Hey-Siri-not-working-on-iPhone-or-iPad-fix

تا کنون سیری کمی بیش از یک دستیار شوخ طبع برای کاربران آیفون بوده است. اما در این کنفرانس با فراهم کردن این قابلیت برای توسعه دهندگان برنامه های متفرقه و ورود سیری به مک گام بزرگی برای عملکرد آن برداشته شد.

با استفاده از سیری بر روی پی سی می توانید بسیاری از کارها را آسانتر انجام دهید: مثلا اضافه کردن رویداد به تقویم، جستجوی سریع و محاسبات، پخش موسیقی و یا حتی جستجو در فایل های کامپیوتر. همچنین در اپل تی وی می تواند فیلم یا سریال جستجو کرده یا از آن برای پیدا کردن ویدئو در یوتیوب استفاده نمایید.

 

تی وی او اس جدید اپل و بهبود در جستجو، سیری و ورود

AppleTV-539907400-582x388

علاوه بر قابلیت های سیری در جستجو و پخش برنامه های مختلف، با ویژگی جدید ورود ( sign-on) با یک بار وارد شدن تمام برنامه های شما در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

از آنجا که جزئیات دقیقی در مورد ابزارهای افزوده وجود ندارد، اپل پیش نمایش مخصوص توسعه دهندگان را دیروز عرضه کرد.

 

او اس ایکس به تاریخ پیوست، مک او اس تولدت مبارک!

MacOS-539903828-582x388

با مک او اس ایکس خداحافظی کنید، نام جدید اپل برای سیستم عامل دسکتاپ مک او اس است. این نام گذاری به منظور هماهنگی بیشتر با سیستم عامل های دیگر اپل صورت گرفته و نخستین ورژن آن سیرا می باشد.

 

واچ او اس ۳ نشان از تلاش اپل برای پیشرفت ساعت های هوشمند دارد

AppleWatch-539904230-582x388

در WWDC اپل چند قابلیت جدید برای نرم افزار واچ او اس معرفی کرد. واچ او اس ۳ در عملکرد پیشرفت های چشمگیری داشته و به زودی شاهد کارکرد سریعتر برنامه های خود در واچ خواهید بود. اپ هایی که پیشتر چند ثانیه برای بالا آمدن احتیاج داشتند حالا در کثری از ثانیه قابل استفاده هستند. با فشار دادن دکمه کناری داک در اختیارتان قرار خواهد گرفت. پیش نمایش برنامه ها به روز شده، تعامل میان اپ ها با یک ضربه یا حالت دست انجام می شود. مثلا برای جواب دادن به پیام احتیاجی به انتخاب گزینه “پاسخ” نیست، تنها کافی است روی چیزی ضربه زده یا آن را به پایین بکشید.

حالا با داشتن گزینه به اشتراک گذاری در برنامه Activity، اپ تناسب اندام، میزان فعالیت روزانه خود را به رخ دوستانتان بکشید. همچنین برنامه جدید “Breathe” اضافه شده که به شما یاد می دهد یک تا پنج دقیقه به تنفس منظم بپردازید.

و اما مهمتر از همه افزوده شدن تم مینی ماوس که مطمئنا همه منتظرش بودیم! :))

و در آخر باز هم اشاره می کنم که برای استفاده از این قابلیت های رایگان جدید باید تا پاییز امسال صبر کنیم.

 

منبع: wired

پست های مرتبط:

اشتراک گذاری این نوشته
برچسب‌ها appleios10macOSWWDC