پرداخت ۱ میلیارد دلاری گوگل برای حفظ نوار جستجوی خود در آیفون!

y80cun890worvaypedbc

 

سالهاست نوار جستجوی گوگل در دستگاه های اپل وجود دارد، موضوعی که همیشه خلاف انتظار بوده چرا که اندروید تنها رقیب واقعی اپل است. به گزارش بلومبرگ موتور جستجوی گوگل تنها به دلیل پرداخت ۱ میلیارد دلاری این شرکت به اپل در سال ۲۰۱۴ در دسترس می باشد.

بلومبرگ این جزئیات را از دادگاه طرح دعوی اوراکل بر ضد گوگل به دست آورده است. اوراکل از سال ۲۰۱۰ بر سر استفاده غول موتور جستجو از نرم افزار جاوای اوراکل برای توسعه اندروید، با گوگل در مبارزه می باشد. در خلال این روند وکلای اوراکل به امور مالی داخلی گوگل دست یافته که پیش از درخواست نمایندگان گوگل برای ویرایش و مهر متن رونوشت به دادگاه ارائه شدند.

طبق اظهارات وکلای اوراکل – که از سوی گوگل نه تایید و نه تکذیب شده – گوگل در سال ۲۰۱۴ مبلغ ۱ میلیارد دلار به اپل پرداخته تا نوار جستجوی خود را در دستگاه های اپل نگاه دارد. این دو شرکت سپس به توافق تسهیم درآمد رسیده که طی آن هرگونه سودی که گوگل از دستگاه های اپل کسب می کند را تقسیم نمایند، اگرچه جزئیات این تقسیم بندی در دست نیست.

ممکن است جستجوگر گوگل به عنوان یکی از اجزای اصلی آیفون به نظر برسد، اما جالب است بدانید اگر گوگل سالی کم بازده داشته و پول بیشتری به اپل نپردازد امکان دارد به جستجوگر یاهو بر روی دستگاه های iOS خود بازگردانده شوید.

در طول همین دادگاه، اوراکل همچنین مدعی شد گوگل تا کنون ۲۲ میلیارد دلار از سیستم عامل اندروید سود داشته است. این شرکت امور مالی مختص اندروید را از تجارت اصلی خود جدا نکرده، اما اسناد درآمدی ۳۱ میلیاردی و سود ۲۲ میلیارد دلاری را نشان می دهند. این رقم با توجه به این که تنها از فروش تبلیغات و برنامه ها بوده، هنگفت به نظر می رسد ولی با این وجود تقریبا فقط برابر فروش آیفون در نیمی از سال می باشد.

منبع: gizmodo

پست های مرتبط:

اشتراک گذاری این نوشته
برچسب‌ها applegoogleoracle